Budowa domu

Jak zabezpieczyć okna i szyby podczas transportu?

Stolarka i szkło często dostarczane są w formacie XXL, a towary te wymagają zaawansowanej i kompleksowej ochrony przed uszkodzeniami. Dlatego tak ważną rolę odgrywają tu profile opakowaniowe, które pomimo swoich niewielkich rozmiarów idealnie nadają się do zabezpieczenia produktu na etapie produkcji oraz podczas transportu. Jak są montowane na stolarce czy tafli szklanej? Ekspert Thermaflex Piotr Jakubczyk odpowiada na to pytanie.

Podczas transportu niektórych produktów, takich jak stolarka czy szkło, zastosowane rozwiązania bezpieczeństwa muszą zapewniać ich doskonałą ochronę ze względu na swoje właściwości. W tym celu opracowano w pełni nadające się do recyklingu profile opakowań elastycznych – takie jak ProFoam firmy Thermaflex. Są łatwe w montażu i skutecznie chronią przed uszkodzeniem okna, drzwi i szyby wszystkich kształtów i rozmiarów. Doskonale tłumią drgania i chronią ładunek w przypadku upadku. Aby jednak ten mały element mógł w pełni funkcjonować, musi być poprawnie zainstalowany. Jak można je wykorzystać do ochrony stolarki podczas transportu? Specjaliści Thermaflex wyjaśniają, że profile w kształcie litery U służą do ochrony tego typu produktów, których elewacje są znacznie grubsze niż wymiary podane przez producenta okien:

– Obecnie w ofercie Thermaflex znajdują się profile U i UT, L, C, MS i TS oraz narożniki systemowe i opakowaniowe. W fabryce mebli stosowane są małe i średnie profile, natomiast w stolarce okiennej mamy do czynienia z dużymi profilami o szerokościach od 6 cm do 12 cm. W tej branży oprócz profili U stosowane są profile TS, które chronią krawędzie okien i szyb ze wszystkich czterech stron.
Ochrona tkwi w szczegółach
Gdzie zabezpieczamy w przypadku stolarki drzwiowej i okiennej? Według ekspertów Thermaflex narożniki lub boki gotowego produktu są zabezpieczone podczas transportu profilami samozaciskowymi: – na krawędzie z dwóch lub czterech stron nakładany jest profil odpowiedni dla produktu – czasami również podparte narożnikami – oraz następnie rozciągnięty folią w celu zapewnienia szczelnej, trwałej i odpowiedniej ochrony dla tak wymagających produktów.

transport stolarki okiennej

Transport stolarki okiennej, Fot. Thermaflex

Dodatkowo profile opakowaniowe są wykorzystywane do przeszkleń, przekładek okiennych czy paletowych – dzięki ich wyjątkowej elastyczności można nimi przesuwać zarówno pojedyncze szyby, jak i całe okna, drzwi, a nawet kartony. Nie lekceważmy plików konfiguracyjnych W porównaniu z rozmiarami transportowanego produktu z drewna czy szkła, rola małego profilu opakowania może jednak niektórym wydawać się nieistotna. Jeśli jednak nie są używane, transport takiego produktu stwarza poważne problemy na wielu płaszczyznach: – Wysyłka produktów z drewna jest wymagająca – zwłaszcza, gdy są one wykonane z aluminium lub innych delikatnych materiałów. W ich przypadku każdy mankament jest jak najbardziej widoczny. Dzieje się tak, ponieważ produkty ocierają się o siebie podczas transportu, powodując nieodwracalne uszkodzenia.

Na szczęście producenci stolarki i drzwi są coraz mniej narażeni na tego typu uszkodzenia dzięki zastosowaniu najnowszej generacji profili opakowaniowych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że profile takie jak ProFoam firmy Thermaflex mają bardzo szerokie zastosowanie i mogą być również wykorzystywane wielokrotnie – np. przy kolejnych dostawach.
Czy istnieje alternatywa?
ProFoam firmy Thermaflex to gotowe elastyczne profile opakowaniowe wykonane z wysokiej jakości pianki polietylenowej o drobnej strukturze zamkniętych komórek, która w pełni nadaje się do recyklingu. Czy mają alternatywę? Jak wyjaśniają eksperci Thermaflex, obecnie na rynku istnieją alternatywy dla tektury, jednak już po jednym użyciu tektura odkształca się i nie chroni doskonale towaru. To samo dotyczy profili wykonanych ze styropianu lub tektury, które ze względu na brak elastyczności nie wrócą do pierwotnego kształtu i są rozwiązaniem jednorazowym.

Jak więc widać, wszystkie te alternatywy nie spełniają w 100% tego, co robią – w przeciwieństwie do profili polietylenowych. Eksperci Thermaflex dodają również, że stosując profile opakowaniowe ProFoam możemy zagwarantować 100% ochronę produktu przy znacznie niższych kosztach niż inne rozwiązania: – Każda firma testuje różne rodzaje zabezpieczenia swoich produktów – np. resztki, pianka czy resztki – jednak podsumowała że były to tak zwane „pseudooszczędności”. Innowacyjne profile opakowań ProFoam firmy Thermafex zapewniają szybką i profesjonalną ochronę wszystkich produktów uszkodzonych podczas transportu lub przechowywania. Dzięki różnym kształtom i bardzo dobrym właściwościom eliminują ryzyko uszkodzeń, doskonale tłumią wszelkie drgania oraz skutecznie osłaniają stolarkę i szkło.

 

Jak zabezpieczyć okna i szyby podczas transportu?
Do góry