elewacja ażurowa
Budowa domu

Elewacja ażurowa budynku i obiektów małej architektury?

Wydrążona elewacja to wielowymiarowy widok elewacji budynku. Nadaje się do szerokiej gamy przeszkleń, dzięki czemu nie koliduje z projektem natrętnego wycięcia okna. Sprawdza się również w nowych projektach, jako wizualna modernizacja starszych budynków, a także jako element dekoracyjny wokół domu. Pionowy układ desek sprawia, że ​​blok jest lekki i bardzo nowoczesny. Jak zrobić pustą fasadę? Jaki materiał jest najlepszym wyborem? Na te pytania odpowiadają eksperci JAF Polska. Żaluzjowa forma elewacji wprowadza nowoczesny wygląd elewacji, nadając budynkowi lekkości architektonicznej. To pomysłowe rozwiązanie, które dyskretnie ochroni wnętrze przed ostrym słońcem i wścibskimi spojrzeniami. Zamiast tworzyć jednolitą „szybę” przy ścianach, daje wytchnienie elewacji budynku – dosłownie iw przenośni.

Okiennice elewacyjne to sposób na dostosowanie istniejącego budynku do potrzeb nowych mieszkańców. Zamiast burzyć istniejące ściany, możemy schować je schludnie pod deskami. Jak to zrobić? Zacznijmy od materiałów – tworzenie ażurowych elewacji takich jak okładziny drewniane, specjalne panele z perforowanych paneli oraz efektowne panele szklane. – zasugerowana przez Darinę Lazarovą z JAF Polska. Świerk, sosna, modrzew… Najłatwiejszym sposobem wykonania wyciętej elewacji jest użycie profili wycinanych do sidingu. Dokładna część deski zależy od preferowanego materiału. Popularną opcją jest naturalnie odporny modrzew syberyjski, dostępny w profilach 45×45 lub 45×70 mm. Warto też zastanowić się nad profesjonalnie hartowanym, wytrzymałym termosem – sosną. W ofercie JAF znajdują się profile 42×68 i 32×68 mm. Świerk skandynawski o profilu prostopadłościennym byłby opłacalną alternatywą.

Co ciekawe, świerk i modrzew mogą być już fabrycznie pomalowane, a nawet zabezpieczone przed ogniem (trudnopalne). To ogromne usprawnienie prac elewacyjnych, a co za tym idzie znaczna oszczędność pieniędzy inwestora.

Termofor dostarczony przez JAF to innowacyjne połączenie natury i ludzkiej siły. Starannie wyselekcjonowane drewno sosnowe poddawane jest zaawansowanej obróbce cieplnej w specjalnych piecach. Dzięki temu osiąga wzorową stabilność wymiarową i zaskakującą odporność na biodegradację nawet do 30 lat. Dzięki tradycyjnemu układowi elewacji izolacyjność budynku została poprawiona o około + 25%. Wizualnie nabiera pięknego karmelowego koloru bez wycieków żywicy (kojarzy się to z tradycyjną sosną).
Kolejną propozycją jest słynny i popularny modrzew syberyjski z JAF. To poważny pretendent do tytułu Alien Species i absolutny bestseller ostatnich sezonów. To wytrzymałe drewno iglaste jest nie tylko odporne na warunki atmosferyczne, ale również odporne na uszkodzenia mechaniczne czy regularne zużycie. To ważny aspekt dopasowywania patio. Niska absorpcja wody zapobiega potencjalnemu rozwojowi grzybów i pleśni. Uwagę przyciągają wyjątkowe słoje i jasne kolory Syberii na deskach.

elewacja ażurowa

Elewacja ażurowa – fot. JAF Polska

– Świerk skandynawski pasuje do minimalistycznej estetyki. Szorstkie elewacje są również trwalsze niż gładkie, strugane elewacje. Nowością jest to, że można ją zamówić w wybranych kolorach lub wariantach trudnopalnych. To gotowy produkt, który śmiało możemy pokazać naszym klientom, nie martwiąc się o coś zupełnie innego na budowie. Fabryczna farba w sprayu jest łatwa do zainstalowania, a kolor gwarantowany. Naturalna elewacja w przystępnej cenie. – wyjaśnił ekspert JAF Polska Sławomir Perliński.
Pomimo zastosowania naturalnych materiałów możemy zrezygnować z konserwacji powierzchni – bez utraty parametrów technicznych. Dotyczy to modrzewia syberyjskiego i ciepłej sosny. Pamiętaj jednak, że nie działa to w przypadku ochrony wartości kolorów. Pod wpływem światła UV drewno naturalnie zmienia kolor na zielony, zmieniając swój pierwotny kolor na odcień szarości. Natomiast świerk skandynawski wymaga impregnacji chemicznej, niezależnie od upodobań estetycznych.

Materiały na przyszłość
Fasada budynku to idealne miejsce na łączenie skomplikowanych materiałów, które można zastosować również blisko domu, czyli małych obiektów architektonicznych. Dzięki temu nasza wizja rozwinie się zgodnie. Otwarty garaż, zadaszenie rupieci i pergola ogrodowa to tylko niektóre z miejsc, w których okiennice prezentują się znakomicie. Jednak wygląd to nie wszystko. Ważna jest również bezobsługowość, czyli niskie wymagania konserwacyjne. Na szczęście natura nie ma się czego wstydzić w tej kwestii – zwłaszcza przy wsparciu nowoczesnych metod obróbki i impregnacji drewna.
– W architekturze chodzi o zachowanie trzech zasad: trwałości, praktyczności i estetyki. Każdy z nich z powodzeniem dopełnia wydrążona elewacja wykonana z drewna. To stylowy sposób, a jednocześnie wszechstronne rozwiązanie, które zmieni wygląd budynku i uczyni go wyjątkowym.

Wybierając odpowiedni rodzaj oraz dostosowany profil desek elewacyjnych JAF, możemy cieszyć się szlachetnym surowcem i nowoczesnym wyglądem na lata. Reszta w naszych rękach lub… wyobraźni naszego architekta. – podsumowuje Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska.

Elewacja ażurowa budynku i obiektów małej architektury?
Do góry