jak zabezpieczyć drewno przed pozarem
Domy

Ochrona drewnianych elementów domu przed promieniowaniem UV i zagrożeniem pożarowym

Chociaż drewno jest materiałem palnym, może wytrzymać trudnopalność betonu i stali, w zależności od konkretnego rodzaju drewna i jego ochrony. Drewno jest doskonałym izolatorem i jest mniej podatne na wysokie temperatury – nagrzewa się wolniej niż beton i ma dłuższą nośność niż stal. Niemniej jednak ważne jest, aby chronić elementy drewniane w naszym domu przed szkodliwym działaniem promieni UV i potencjalnym zagrożeniem pożarowym. Jak to zrobić? Na to pytanie odpowiada ekspert JAF Polska Marcin Schmidt. Skąd bierze się wspólne skojarzenie drewna i ognia w budownictwie? Na długo przed tym, jak beton, stal i szkło zawładnęły miastami, do budowy używano przede wszystkim drewna – wtedy dominowały chałupki z bali i strzechy. Niestety takie obiekty zapalają się w mgnieniu oka, a o klasyfikacji NRO nikomu nawet nie śniło.

Czym jest NRO?

Dlatego ochrona przeciwpożarowa to nie tylko odgórny wymóg przy budowie domu. Drewniane patia, elewacje, wiaty garażowe czy elementy zabudowy ogrodu – każdy z tych elementów należy zabezpieczyć przed niszczącym działaniem ognia. Co to jest NRO? Klasyfikacja NRO obiektywnie i wiarygodnie określa zasięg i prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się ognia. Porządkuje elementy biernej ochrony przeciwpożarowej budynku oraz materiały do ​​jego wykonania. Chociaż zawiera wiele różnych kategorii pożarowych, istnieje kilka bardzo prostych zasad, które pomogą Ci je zrozumieć. W tym celu powstała Euroklasa, będąca połączeniem trzech tokenów: klasy bazowej i dwóch klas uzupełniających. Jak wyjaśnia ekspert JAF Polska Marcin Schmidt, najbezpieczniejszą opcją są podstawowe klasy A1, A2 i B. Klasy C, D, E i F nie zapewniają odpowiedniej ochrony. Warto wiedzieć, że dym jest bardziej niebezpieczny niż ogień:

Dlatego wyróżniamy 3 rodzaje emisji dymu (dym s1-s3), gdzie s1 oznacza prawie brak dymu, s2 oznacza średnią ilość, a s3 oznacza ciężki dym. To samo dotyczy płonących kropel (kropelek d0-d2), które oprócz palenia skóry przyspieszają również rozwój pożarów. Nie istnieją, gdy zaznaczono d0, a d2 oznacza, że ​​przekraczają. Przykład: Drewno w klasie niepalnej B-s1d0 to materiał, który nie wydziela dymu ani palących się kropel.

jak zabezpieczyć drewno przed pożarem

jak zabezpieczyć drewno przed pożarem- Fot. JAF

Malowanie i ochrona przeciwpożarowa 2 w 1

Jeśli zależy nam na nowej pergoli, drewnianym patio lub ażurowej elewacji odpornej na ogień – warto rozważyć przy zakupie materiałów. W tym celu możemy skorzystać z połączonej usługi malowania maszynowego i ochrony przeciwpożarowej oferowanej przez JAF Polska. Usługa obejmuje tarasy i elewacje wykonane z modrzewia syberyjskiego lub świerku, listew, drewna konstrukcyjnego certyfikowanego C24, KVH® i BSH.

W ramach usługi maczania otrzymujemy stopień ochrony B-s2d0 lub nawet B-s1d0, czyli bardzo ograniczony udział w ewentualnych pożarach. Wszystko zależy od zapotrzebowania i ilości używanego proxy. B-s2d0 jest odpowiedni dla większości klientów. – Pamiętaj, że w przypadku zastosowań zewnętrznych impregnację należy łączyć z szkleniem maszynowym. Oprócz jednolitej i pięknej kolorystyki obraz domyka również drewno. W ten sposób możemy zabezpieczyć deski przed wypłukaniem impregnatów, które nie przyczepiają się trwale do struktury drewna. Malowanie kolorowymi lazurami chroni również drewno przed szkodliwym działaniem promieni UV. Materiały impregnacyjne do zastosowań wewnętrznych jednak tego nie wymagają – tłumaczy Marcin Schmidt, specjalista JAF Polska. Drewno bez ognia prawie nie wydziela dymu, co wydłuża czas opuszczenia budynku. Impregnacja jest jednorazowa i nie wymaga powtórki. Zainwestuj raz, chroń na lata.

jak zabezpieczyć drewno przed pożarem

Jak zabezpieczyć drewno przed pożarem Fot. JAF

Do wyboru, do koloru

W usłudze lakierowania maszynowego JAF Polska do wyboru jest aż 7 kolorów glazury. Każda z nich jest ekologiczna i posiada atest bezpieczeństwa, podobnie jak drewniane zabawki dla dzieci. Powłoki nakładane maszynowo są cienkimi warstwami i pozostawiają widoczne słoje drewna. Dlatego jest również bardzo elastyczny i działa w koordynacji z zarządem. Nie odpryskuje, nie odpryskuje ani nie łuszczy się. Dzięki temu mogliśmy go zaktualizować bez szlifowania i czasochłonnego usuwania starej powłoki. Błękit nieba na bazie wody jest odnawiany w zależności od stopnia zużycia, zwykle nie częściej niż co 2 lata. Niezależnie od tego, czy zależy nam na zanurzaniu NRO – malowanie maszynowe to sposób na indywidualne pokolorowanie Twojego tarasu. Ułatwia to dopasowanie istniejących kolorów, takich jak ściany zewnętrzne lub stolarka, niż korzystanie z gotowej palety kolorów producenta. Do wyboru są odcienie dębu, modrzewia, orzecha i szarości.

Istnieje również wariant bezbarwny, który nie chroni deski przed promieniami UV ze względu na brak pigmentacji. W opcji malowania zanurzeniowego – docelowy kolor jest zawsze nieco ciemniejszy, ale realistyczny próbnik ułatwia decyzję. Malowanie maszynowe i zanurzanie NRO to powszechna usługa. Dzięki niemu bez problemu możemy zadbać o piękno i ochronę elementów wokół domu. Wiaty, pergola, ścianki działowe, garaże – każdy znajdzie coś dla siebie. Popularne są również deski drewniane o przekroju rombu, które tworzą lekkie i wyrafinowane ażurowe elewacje. Zamiast tracić czas na ręczne malowanie, zamówiliśmy gotowe materiały i od razu zaczęliśmy składać. W końcu czas to pieniądz, ale spokój wewnętrzny jest zawsze najcenniejszy.

Ochrona drewnianych elementów domu przed promieniowaniem UV i zagrożeniem pożarowym
Do góry