Salon orzech z lakierowanymi szufladami
Aranżacja wnętrz

Małe mieszkanie – jak je zaprojektować

Dobrze zaprojektowane małe mieszkanie to takie, w którym – mimo niewielkich rozmiarów – schowek pomieści w sposób funkcjonalny i kreatywny wszystkie przedmioty codziennego użytku. W tym celu warto przestrzegać pewnych zasad, które pozwalają na taki układ. Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu odpowiedniej powierzchni do przechowywania w małym mieszkaniu? 

Krok 1 – Użyj objętości pomieszczenia Aranżując przestrzeń w małym mieszkaniu, dobrym pomysłem jest przypisanie jednej ze ścian do mebli do przechowywania różnych przedmiotów – od podłogi po sufit.

Może to być zabudowa łącząca szuflady, zamykane szafki, półki, komody – zaprojektowane tak, aby utrzymać jasność optyczną. Niektóre z tych konstrukcji można zastąpić wieszakami. Przy aranżacji przestrzeni warto również wziąć pod uwagę wszelkie skosy czy rowki. Stanowią idealne miejsce na szafy, dodatkowe półki, nietypowe półki – Przepraszamy również za schowki, ponieważ są one idealnym miejscem do przechowywania przedmiotów, z których korzystamy od czasu do czasu. Pamiętajmy też, że schowek najlepiej zamówić według wymiarów, aby jak najlepiej wykorzystać wysokość pomieszczenia, sam mebel i jego głębokość – bo im głębiej, tym trudniej dostać się od tyłu.
Świetnym pomysłem jest wykorzystanie przestrzeni pod schodami jako biblioteczki. To spektakularna forma biblioteczki – Dodaj ekspertów z galerii wnętrz DOMAR.

Biała kuchnia inspiracje

Krok 2 – Kreatywny i oczywisty

Urządzanie małego mieszkania tak, aby było jak najbardziej „przestronne” i funkcjonalne, powinno opierać się na tym, co na pierwszy rzut oka nie jest tak oczywiste dla zadania. W związku z tym warto zajrzeć za zasłony lub pod parapety – to świetne miejsca na dodatkowe półki, które są szczególnie przydatne do przechowywania mniejszych przedmiotów, takich jak płyty CD, dokumenty, książki czy albumy ze zdjęciami.
– Należy pamiętać, że tego typu półki nie będą zbyt głębokie, ani nie będą wystawać za bardzo poza krawędź parapetu, a także nie będą wystawać poza zasłony. Dodatkowo możemy zaaranżować przestrzeń ścienną nad szafką RTV lub nad łóżkiem – tam też warto zorganizować półki czy szafki na mniejsze przedmioty. Przykładowo idealnym miejscem do przechowywania ubrań sezonowych jest pojemnik pod łóżkiem.

Krok 3 – Łazienka, kuchnia, drzwi i fronty szafek
Kuchnie i łazienki to miejsca, które potrzebują wystarczająco dużo miejsca na funkcjonalne przechowywanie. Do tego możemy wykorzystać powierzchnię drzwi do zawieszania organizerów, kosmetyków czy zapachów, gdzie dobrym rozwiązaniem są również balustrady, np. słoiki z ziołami. Relingi doskonale sprawdzają się również w przestrzeniach kuchennych między blatami a szafkami ściennymi.
– Dobrym rozwiązaniem jest również zaplanowanie drzwi przesuwnych chowanych w ścianach, dzięki czemu zaoszczędzimy dodatkową przestrzeń w ścianie
Ostatni krok – skupienie się na wielozadaniowości, czyli mieszaniu mebli
Nowoczesne meble to często hybryda, która łączy w sobie kilka różnych funkcji. Nikogo więc nie zaskoczy podnoszony, przesuwany stolik kawowy, który przyda się podczas rodzinnych obiadów.

Narożnik modułowy szary

Narożnik modułowy – szary

Jednostki naścienne z wysuwanymi sofami, sofami i meblami wypoczynkowymi, wraz z półkami, stolikami, a nawet chłodziarkami do piwa, również powracają, oprócz swojej oczywistej funkcji spania.
– Kiedy już wiemy, że sprzęt do mieszania to klucz do naszej przestrzeni, czas go poszukać. Oczywiście przeszukaj stronę sklepu internetowego, aby dowiedzieć się, gdzie i za jaką cenę możemy kupić wybrany przez nas model. Pamiętaj jednak, że żaden wirtualny opis nie zastąpi wizyty w sklepie – dlaczego bezpośredni dostęp do mebli jest tak ważny. Należy dotknąć kluczowych części urządzenia, usiąść lub położyć się, poczuć tapicerkę lub fakturę drewna i laminatu, aby zobaczyć, jak odbijają światło i jak wyglądają w rzeczywistości. Co więcej, zdjęcia często nie odzwierciedlają rzeczywistego rozmiaru mebla.

W sklepie możemy liczyć także na rzeczową i konkretną poradę – często uporządkowującą nasze założenie.

– Poza rozmową z wykwalifikowanymi sprzedawcami, możemy zasięgnąć również bezpłatnej porady architekta lub skorzystać z oprowadzania i bezpłatnej pomocy Asystenta Klienta. W salonach poszczególnych producentów, dostępnych na terenie wrocławskiego obiektu, znajdziemy różnego rodzaju meble do przechowywania

– zarówno do małego, jak i dużego mieszkania.

Małe mieszkanie – jak je zaprojektować
Do góry