Budowa domu

Wpływ bryły budynku na komfort mieszkańców

Wymarzony projekt domu powinien odpowiadać nie tylko wymogom estetycznym. Musi jednocześnie zapewnić jak największy komfort życia jego przyszłym mieszkańcom.

Bryła budynku jest jednym z głównych czynników mających wpływ na komfort życia mieszkańców. Obecnie w dziedzinie projektowania domów można zauważyć tendencję do tworzenia projektów budynków mających formę zwartej bryły.

Zwarta bryła obniży koszty

Komfort życia mieszkańców będzie większy, jeżeli przy optymalnych warunkach mieszkalnych koszty eksploatacji będą niższe. Wybór projektu domu w kształcie zwartej bryły umożliwia zmniejszenie kosztów budowy i ogrzewania w okresie eksploatacji. Rzuty kondygnacji mają kształt zbliżony do kwadratu, albo niezbyt wydłużonego prostokąta. Powierzchnia przegród zewnętrznych jest wówczas niewielka względem kubatury i powierzchni budynku. Poleca się zastosowanie dwu- lub czterospadowego dachu ponieważ umożliwiają wygospodarowanie więcej miejsca na poddaszu i nie powodują znacznej utraty ciepła.

A może balkon?

Zwarta bryła może uchodzić za mniej estetyczną w porównaniu z rozczłonkowaną. Balkon, taras i wielopołaciowy dach są charakterystycznymi elementami konstrukcji budynku mieszkalnego w tradycyjnym stylu. Mają jednak tę wadę, że zwiększają straty ciepła. Można je ograniczyć stosując odpowiednią izolację termiczną, przy czym koszty budowy mogą się nieznacznie zwiększyć. Tradycyjny styl charakteryzuje się załamaniami bryły budynku. Powodują one, że konstrukcja stropów jest bardziej skomplikowana. Z jednej strony powiększają powierzchnię użytkową, lecz z drugiej zwiększają powierzchnię przegród zewnętrznych i straty ciepła.

Optymalny układ pomieszczeń

Sposób rozmieszczenia pomieszczeń ma duży wpływ na komfort życia mieszkańców. Zwarta bryła daje w tej mierze więcej możliwości. Pomieszczenia budynku powinny zostać zgrupowane według funkcji, jaką pełnią. Najlepiej umieścić łazienki, kuchnię i kotłownię obok siebie. Woda będzie wówczas płynąć krótkimi odcinkami rur, co zapobiegnie jej wychładzaniu. Dom o prostej i zwartej bryle ułatwia montaż dużych okien od strony południowej, co ma wpływ na oświetlenie i ogrzanie pomieszczeń promieniami słońca.

Projekty domów – nowoczesne czy tradycyjne?

Biuro projektowe Dobre Domy przygotowuje zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne projekty domów, które można zobaczyć na stronie internetowej pracowni. Biuro oferuje:

–        gotowe projekty budynków mieszkalnych, w tym m.in.:

–        domy nowoczesne

–        domy na wąską działkę

–        domy z garażem pojedynczym

–        adaptacje projektów domów

–        opracowanie projektu domu zgodnie z indywidualną koncepcją

Inwestor może skorzystać z bezpłatnych konsultacji. Architekt przeanalizuje możliwości działki i przygotuje kosztorys. Po zebraniu informacji od klienta przygotuje projekt na miarę potrzeb zleceniodawcy.

Nowoczesne budynki w kształcie zwartych brył pozwalają na ograniczenie zużycia ciepła, niemniej mogą nie przypaść do gustu zwolennikom tradycyjnych domów w formie rozczłonkowanej bryły z wielospadowym dachem i balkonami. Nowoczesne materiały i technologie umożliwiają ograniczenie strat ciepła także w przypadku tego typu budynków. Architekt pomoże wybrać optymalne rozwiązania w trosce o komfort domowników.

Wpływ bryły budynku na komfort mieszkańców
Do góry