Budowa domu

Trendy budowlane – czy jak mieszkać stylowo i modnie?

Moda bywa kapryśna i – jak wiadomo – nie dotyczy tylko wybiegów. Trendy obowiązują także w budownictwie. Czasem spacerując po osiedlu, możemy ocenić w jakich latach budowany był dany budynek, a to wszystko na podstawie jego stylu. Co jest modne w ostatnich latach? Okazuje się, że tryumfy świeci nowoczesny minimalizm, retro stylizacje i ekologiczne budownictwo.

Jednym z aktualnych trendów są płaskie dachy, tworzące taką powierzchnię, że nie widać, dzielących ich linii. Dachówki wybierane są najczęściej w ciemnych kolorach. Króluje czarny, grafit, antracyt czy szarość. Odchodzi się już od tradycyjnej czerwonej dachówki. To zdecydowanie nowoczesny klimat. Industrialny i minimalistyczny. Modne jest też „postarzanie” dachówek. Kładzie się je na domach, które wymagają remontu, ale i zachowania klimatu budownictwa, w którym zostały wykonane. Dotyczy to przede wszystkim starych dworków lub nowych budowli, utrzymanych w takim klimacie.

– Dużym powodzeniem cieszą się również aluminiowe okna i drzwi. Najczęstsze zastosowanie znajdują w budownictwie użyteczności publiczne, dlatego korzystają z nich biurowce, placówki edukacyjne, polityczne czy budynki dużych firm. Są wyznacznikami prostoty i elegancji, czyli głównych wyznaczników minimalizmu – komentują specjaliści z Agencji Nieruchomości Bracia Sadurscy w Krakowie, którzy mają w swojej ofercie m.in. usługi architektów wnętrz.

Choć wciąż najpopularniejsze są domy parterowe, widać, że powoli do łask zaczynają wracać budynki piętrowe. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że obecne budownictwo nie przypomina już tego, sprzed kilkudziesięciu lat. Jego głównym walorem jest funkcjonalność i doskonałe rozplanowanie. Nie bez znaczenia pozostaje również moda na stosowanie naturalnych materiałów, przybyła do Polski z krajów skandynawskich.

Jednym z najciekawszych trendów jest budowanie tzw. inteligentnych domów, które nie tylko ułatwiają życie domownikom, ale są też przyjazne dla środowiska i pozwalają na zaoszczędzenie pokaźnych sum w domowym budżecie. Dodatkowo moda na energooszczędne, ekologiczne domy ma jeszcze jeden atut. W przypadku ewentualnej sprzedaży właściciel z pewnością znajdzie chętnych nabywców.

Trendy budowlane – czy jak mieszkać stylowo i modnie?
Do góry