Beton

Naprawa uszkodzonych nagrobków.

Foto: Atlas

Foto: Atlas

Święto Zmarłych to dla większości z nas czas odwiedzania cmentarzy i zadumy nad grobami najbliższych. Jednak aby w spokoju móc celebrować pamięć tych, którzy już odeszli warto jeszcze przed 1 listopada poświęcić chwilę by sprawdzić stan nagrobków i naprawić ewentualne uszkodzenia.  Zmienne temperatury, deszcz, mróz, śnieg, silny wiatr, ostre słońce – stałe oddziaływanie czynników atmosferycznych na płyty nagrobkowe i pomniki powoduje, iż nie wytrzymują one próby czasu. Zanieczyszczenia spowodowane opadami, naloty grzybów pleśniowych, pęknięcia i obluzowania płyt  – z pomocą odpowiednich środków z łatwością naprawimy uszkodzenia.

Prace porządkowe powinniśmy rozpocząć od dokładnego umycia płyty – wodą z detergentem usuniemy zabrudzenia. Z pomocą szczotki drucianej (w przypadku betonowych płyt) lub szorstkiej ściereczki (gdy nagrobek wykonany jest z bardziej delikatnych materiałów) pozbędziemy się grzybów i usuniemy resztki stearyny. Po oczyszczeniu zewnętrznej powierzchni nagrobka warto profilaktycznie pokryć ją preparatem grzybobójczym. Jeśli po usunięciu wierzchniej warstwy brudu uwidoczniły się niewidoczne wcześniej pęknięcia do ich naprawy wykorzystajmy uniwersalny klej-uszczelniacz Fix All Classic lub krystalicznie przejrzysty Fix All Crystal. Dobra przyczepność do wszelkiego rodzaju materiałów stosowanych w produkcji wyrobów kamieniarskich oraz wysoka siła spajania sprawiają, iż są one niezastąpione zarówno przy sklejaniu pęknięć płyt z piaskowca, marmurów naturalnych i syntetycznych, jak i płytek ceramicznych.. Fix All Soudal sprawdzi się także przy spojeniu szczelinowatych pęknięć cokołu pomnika, czy przyklejaniu oderwanych metalowych liter lub innych elementów ozdobnych.

Mycie na początek

Prace porządkowe warto rozpocząć od dokładnego umycia pomnika i płyty wodą z detergentem. Usunięcie wierzchniej warstwy brudu uwidoczni ukryte uszkodzenia. Ze względu na usytuowanie cmentarzy, powszechne jest pojawianie się na nagrobkach organicznych wykwitów. Mchy, grzyby lub pleśń należy usunąć mechanicznie, na przykład na mokro szczotką drucianą (beton lub lastrico) lub szorstką ściereczką (marmur). Po oczyszczeniu i wyschnięciu podłoża, należy je dwukrotnie pokryć preparatem grzybobójczym, takim jak Atlas Mykos lub Izohan Grzybostop, stosując kilkugodzinne przerwy. Oba preparaty tworzą bezbarwną, trwałą, odporną na zmienne warunki atmosferyczne powłokę.

Nieduże ubytki w grobowcach betonowych można naprawić, stosując zaprawę szybko twardniejącą, np. Atlas Ten-10. Wiąże ona już po 3 godzinach. Doskonale nadaje się do napraw krawędzi i powierzchni płyt. Stosując tę zaprawę należy pamiętać, że nakłada się ją metodą „mokre na mokre”, czyli na wilgotną warstwę kontaktową, sporządzoną z tej samej zaprawy. Używając szpachelki, właściwą warstwą zaprawy Atlas Ten-10 wypełnia się brakujące elementy lub istniejące spękania o grubości od 5 mm do 30 mm. Kolejne partie zaprawy można łączyć ze sobą przed rozpoczęciem wiązania materiału.

Kamień do kamienia

W przypadku szczelinowatego pęknięcia cokołu, do jego sklejenia warto użyć zaprawy klejącej Atlas Plus Biały lub Progres Mega Biały. Produkowane są one na bazie białego cementu, nie powodują więc przebarwienia materiału. Ze względu na swoje właściwości Atlas Plus Biały może też służyć do przyklejania marmurowych tablic na powierzchniach pionowych lub poziomych (Progres Mega Biały – tylko na poziomych), płyt z innego kamienia lub do solidnego przymocowania gazonu na kwiaty.
Obie zaprawy występują w postaci suchej, trzeba ją więc wymieszać z wodą, zgodnie z zaleceniami producenta, podanymi na opakowaniu. Kleje muszą schnąć co najmniej 24 godziny, dlatego miejsca napraw trzeba zabezpieczyć, przykrywając je folią budowlaną.

Ochrona na lata

Po dokonaniu drobnych napraw, kamienny lub betonowy nagrobek warto całościowo zabezpieczyć. Do tego celu służy bezbarwny silikonowy preparat Atlas Silstop. Sposób jego użycia jest prosty: wystarczy równomiernie nanieść Silstopa na podłoże przy pomocy pędzla lub wałka malarskiego. Tak zabezpieczona powierzchnia nie przyciąga zanieczyszczeń, a woda z opadów atmosferycznych spływa po nagrobku, dodatkowo go oczyszczając.

Renowacja zabytkowych nagrobków wymaga użycia specjalistycznych materiałów. W takich przypadkach korzysta się z renowacyjnych zapraw, na przykład z serii Atlas Złoty Wiek. Są one przeznaczone do uzupełniania ubytków w kamieniu naturalnym, spoinach, także w cegle. W zależności od potrzeb, mogą być one również wykorzystane do wypełniania form sztukatorskich – figurek nagrobnych i detali architektonicznych, takich jak plafon czy płaskorzeźba. Zaprawy z serii Atlas Złoty Wiek doskonale imitują uzupełniany materiał, zarówno pod względem faktury, jak i koloru.
Produkty z serii Atlas Złoty Wiek wytwarzane są na bazie białego cementu portlandzkiego. Można je zabarwiać stosownie do potrzeb i wymagań odbiorcy, dlatego też produkowane są wyłącznie na zamówienie.

Źródło: Soudal, GRUPA ATLAS

Do góry