Domy

Mity na temat drewnianych domów prefabrykowanych

Fincomfort

Drewniane domy prefabrykowane to doskonała alternatywna dla tradycyjnego budownictwa. Technologie tego typu mają mnóstwo zalet i od lat z sukcesem są wykorzystywane w wielu krajach europejskich. Mimo to w Polsce nadal krąży dużo stereotypów na temat drewnianego budownictwa modułowego, co wynika głównie z niewiedzy.

 Budowa domu to inwestycja wykonywana zwykle na całe życie i pochłaniająca środki finansowe odkładane przez wiele lat. Nie dziwi więc, że inwestorzy bardzo długo zastanawiają się nie tylko nad samym projektem domu, ale także technologią, w jakiej ma być on wykonany. W tym przypadku najczęściej liczy się dla nich przede wszystkim opinia znajomych i rodziny, kogoś kto budowę ma już za sobą. A niestety, wśród Polaków nadal panuje przekonanie, że drewniany dom prefabrykowany jest nietrwały, łatwopalny i niesprawdzający się w naszym klimacie.

Według Ireny Holmstedt, prezesa firmy Fincomfort specjalizującej się w budowie fińskich drewnianych domów prefabrykowanych, tego typu podejście wynika z niewiedzy inwestorów oraz obserwowania złych praktyk firm z małym doświadczeniem w tym rodzaju technologii. – Stereotypy na temat domów tego typu biorą się głównie stąd, że polskie firmy mają jeszcze bardzo małe doświadczenie w stawianiu drewnianych budynków prefabrykowanych i często nieprawidłowo je produkują (z tworzywa słabej jakości, w nieodpowiednich warunkach temperaturowych i wilgotnościowych), a następnie źle montują. Negatywne opinie na temat jednej firmy odbijają się na całym sektorze tego typu usług. Często też ludzie mylą pojęcie budownictwa prefabrykowanego ze szkieletowym i stąd przekonanie, że nasze domy na pewno będą tak samo słabe jak domy popularne w Stanach Zjednoczonych. Fińskie budownictwo modułowe wygląda zupełnie inaczej, dlatego oferując domy tego typu chcemy dostarczać inwestorom kompleksową wiedzę na temat naszych rozwiązań, zwalczając tym samym stereotypy powstałe wokół tego tematu.

Mit nr 1 – chłód

Jednym ze stereotypów jest przekonanie, że drewniane domy prefabrykowane są zimne. To oczywiście nieprawda, oparta na wyciągnięciu jednej cechy drewna – tego, że słabo przewodzi ono ciepło i go w sobie nie akumuluje. Trzeba zacząć od poznania właściwości fizycznych tego budulca: owszem jest ono bardzo kiepskim przewodnikiem, ale zarazem bardzo dobrym izolatorem cieplnym. Co to znaczy i jakie są tego plusy oraz minusy?

Oznacza to, że drewno nie nagrzewa się tak jak cegła, nie będzie więc oddawać energii jeszcze przez klika godzin po tym, jak wyłączymy ogrzewanie, a po lecie nie będzie w nim utrzymywała się wyższa temperatura przez klika pierwszych zimniejszych dni. Z drugiej strony ściany domu z drewna nie będą też chłonąć ciepła, gdy w upalne lato temperatura na zewnątrz się podwyższy, przez co wewnątrz domu utrzymywać będzie się przyjemny chłód. Z punktu widzenia ochrony przed zimnem, czy raczej powstrzymania ucieczki ciepła z budynku, drewno świetnie izoluje, a więc nie przepuszcza ciepła na zewnątrz. Dlatego po uzyskaniu odpowiedniej temperatury, łatwiej jest ją utrzymywać. Poza tym dom drewniany po uruchomieniu ogrzewania ociepla się natychmiastowo, podczas gdy w budynkach stawianych metodami tradycyjnymi ciepło pochłaniane jest najpierw przez ściany, co przedłuża osiąganie w pomieszczeniach pożądanej temperatury.

Jeśli jeszcze dodatkowo zastosuje się szereg innych mechanizmów izolacyjnych, takich jak wysokiej jakości wełna mineralna lub belki konstrukcyjne z wbudowanym izolatorem, można uzyskać bardzo niski współczynnik przenikania ścian – nawet na poziomie 0,16 jak w przypadku domów Fincomfort. Okazuje się, że do ogrzania domu tego typu potrzeba znacznie mniej energii niż w przypadku domu murowanego.

Mit nr 2 – łatwopalność

Wśród mitów na temat drewnianych domów modułowych można znaleźć również opinię o ich łatwopalności. Skojarzenie jest proste: jeśli budynek jest z drewna, to z pewnością musi bez przeszkód zajmować się ogniem.

W tym przypadku znowu wszystko sprowadza się do jakości budulca i sposobu prefabrykowania elementów tłumaczy Irena Holmstedt. – Konstrukcja oraz wszystkie moduły domów Omatalo, które budujemy, wykonane są ze skandynawskiego drewna świerkowego. Drzewa rosnące w ostrych warunkach klimatycznych posiadają dużo lepsze cechy wytrzymałościowe w porównania do drzew rosnących w klimacie umiarkowanym – są o wiele bardziej twarde. Poza tym elementy montowane są w halach produkcyjnych, w idealnych warunkach wilgotnościowych i temperaturowych, co powoduje, że drewno nie potrzebuje już żadnych impregnatów i jest odpowiednio wysuszone. Ponadto wewnątrz ściany znajduje się wełna mineralna będąca materiałem niepalnym. Oczywiście, w razie dużego pożaru tego typu dom, tak jak każdy – nawet murowany, będzie płonął. Proces ten nie jest jednak tak szybki i prosty, jak niektórym osobom się wydaje.

Mit nr 3 – wilgoć

Wilgoć zagraża zarówno budownictwu drewnianemu jak i murowanemu. Zamoknięcie ścian nie jest kwestią budulca, a prawidłowo zaprojektowanych oraz wykonanych izolacji fundamentów i dachu, jak również instalacji wentylacyjnej. Fincomfort przykładowo w swoich realizacjach wykorzystuje specjalną formę ławy fundamentowej, której struktura komórkowa jest w pełni spójna i zamknięta, dzięki czemu wilgoć nie jest w stanie do niej przeniknąć i przedostać się dalej do ścian. Podobnie jest z odpowiednio izolowanym dachem.

 

Mit nr 4 – nietrwałość

Przekonanie o nietrwałości tego typu budynków można określić jako kolejny mit. Warunki wytrzymałościowe każdego budynku są każdorazowo określane na podstawie odpowiednich wyliczeń. Tak samo jest w przypadku technologii drewnianej modułowej. Z kolei mocowanie modułów wykonywane jest za pomocą specjalnych, wysokiej jakości śrub przytwierdzanych przy fundamencie do deski podwalinowej, a potem łączących kolejne części domu. Nie ma więc możliwości, aby dom się zawalił pod naporem własnego ciężaru lub pod wpływem złych warunków atmosferycznych. Dodatkowo drewno skandynawskie, z którego budowane są domy, posiada dużo lepsze cechy wytrzymałościowe w porównania do drzew rosnących w klimacie umiarkowanym i jest ono poddawane specjalnej obróbce i suszeniu, dzięki czemu uzyskuje odporność na szkodniki, grzyby i odkształcenia.

 

Drewniany dom prefabrykowany, podobnie jak murowany, może być zarówno świetnym wyborem jak i najgorszym koszmarem. Jak zwykle wszystko zależy od jakości użytych materiałów oraz fachowości wykonawców. Nie powinniśmy więc ulegać stereotypom, tylko brać pod uwagę zalety oraz prawdziwe wady każdej technologii i pod tym kątem dokonywać wyboru, a następnie szukać dobrej firmy, która sprosta naszym oczekiwaniom i rzetelnie zrealizuje powierzony jej projekt.

Do góry