Aranżacja wnętrz

Jak zaoszczędzić na wodzie?

Większość z nas nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, ile wody potrafimy zużyć w trakcie niewinnego porannego prysznica. Ceny wody niestety nieubłaganie idą w górę, dlatego warto przystopować z nadmiernym wylewaniem wody.

Podstawową zasadą oszczędzania wody jest ta mówiąca o tym, że kran zawsze musi być szczelny. Kapiąca bateria może wydaje się niegroźna, ale jest wytracić naprawdę solidną ilość wody, szczególnie, jeśli jest nieszczelna już od dłuższego czasu. Dlatego powinniśmy niezwłocznie ją naprawić lub wymienić.

Jeśli zdecydujemy się już na wymianę starego kranu, to zadbajmy o to, by nowy posiadał jedno z nowoczesnych udogodnień, które wspomogą nas w oszczędzaniu wody (i ostatecznie także naszych ciężko zarobionych pieniędzy). Poniżej przedstawiamy listę tego typu pożytecznych rozwiązań.

Baterie jednouchwytowe

Sposób ich budowy pozwala na to, aby woda ciepła i zimna mieszały się znacznie wcześniej niż w przypadku tradycyjnych kranów. Znacznie skraca to długość momentu, w którym lejemy wodę w oczekiwaniu na to, aż osiągnie pożądaną temperaturę. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze kuchenne krany tego typu wśród użytkowników internetowej porównywarki cen Skąpiec.pl.

  •  Grohe Eurosmart 32925, cena od 187,80 zł do 253 złotych,
  • Tres Cuadro 1.06.103, cena od 351,20 zł do 594,81 złotych,
  • Hansgrohe Focus E2 313730000, cena od 217,20 zł do 261,89 złotych.

Baterie termostatyczne

Ostatnimi czasy mocno zyskują na popularności (i to nie bez powodu). Wbudowany w nie termostat sprawia, że wydobywająca się z kranu woda ma dokładnie taką temperaturę, jakiej sobie życzymy. W praktyce oznacza to oszczędności zarówno na zimnej (na podobnej zasadzie co w przypadku baterii jednouchwytowych), jak i ciepłej wodzie. Najpopularniejsze umywalkowe baterie tego typu w serwisie Skąpiec.pl to:

  • Ferro TA2, cena od 398,74 zł
  • Kuchninox MER ROUGE BKG 02TD, cena ok. 324 złotych,
  • Sanitop-Wingenroth Sopotherm 782203, cena od 349,73 zł


Baterie bezdotykowe

Urządzenia wyposażone w fotokomórkę pozwolą nam zaoszczędzić największą ilość wody (według producentów będzie to około 40%), jednak będziemy musieli na nie także odpowiednio dużo wydać. Dodatkową zaletą kranów dotykowych jest jednak oferowany przez nie wysoki poziom higieny. Poniżej przedstawiamy kilka szczególnie cenionych przez użytkowników serwisu Skąpiec.pl baterii tego typu:

  • Hansgrohe Focus 31171000, cena od 946,01 zł
  • Grohe EuroEco Cosmpolitan E 36271, cena od 769,36 zł
  • Hansa CANYON 0767 0101, cena od 6422,45 zł

Nowoczesne urządzenie w połączeniu z wyrobieniem sobie odpowiednich nawyków, takich jak zakręcanie wody w trakcie mycia zębów czy skrócenie długości kąpieli, są w stanie przyczynić się do znaczącego obniżenia rachunków przysyłanych nam co miesiąc przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Dlatego warto ponieść nieco większe koszta i zainstalować je w swojej kuchni i łazience.

Jak zaoszczędzić na wodzie?
Do góry