Jak wybrać odpowiednią pompę zanurzeniową?

evak-zbiorcze

Foto: wynajempomp.pl

 

Pompy zanurzeniowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność tłoczenia brudnej wody, ścieków lub deszczówki. Przy wyborze urządzenia tego typu należy uwzględnić przede wszystkim rodzaj zanieczyszczeń, które znajdują się w wodzie. Przed zakupem konkretnego produktu warto zapoznać się dokładnie z instrukcją użytkowania i sprawdzić, czy pompa spełnia nasze wymagania.

Producenci często dzielą pompy na dwa rodzaje – pompy do brudnej wody i do ścieków. Te rozróżnienie jest bardzo istotne, dlatego warto wiedzieć, co dokładnie oznacza. Pompy do wody brudnej mogą być wykorzystywane do zużytej wody pochodzącej z umywalek, zmywarek, wanien i podobnych źródeł. Pompy do ścieków używane są do wody zawierającej fekalia. Znajdują zastosowanie w domach, w których pralnie, łazienki i tego typu pomieszczenia położone są poniżej poziomu kanalizacji i ścieki muszą być wtłaczane na wysokość kanału ściekowego.

Przy wyborze pompy należy również brać pod uwagę obecność w wodzie takich zanieczyszczeń jak części włókniste, tłuszcz i piasek. Tłuszcz jest na tyle niebezpieczny dla sprawnego funkcjonowania pompy, że w przypadku dużego stężenia stosowane są różne metody oczyszczania, np. specjalne separatory umieszczone przed pompą. Równie niebezpieczny jest piasek. Jeśli wiemy, że znajdzie się on w wodzie, powinniśmy wybrać pompę z wirnikiem wykonanym ze specjalnych, bardziej trwałych materiałów, które nie ulegną tak szybko zniszczeniu. Kolejnym ważnym czynnikiem jest temperatura ścieków. Jeśli przekracza 40ºC, należy to uwzględnić i wybrać specjalne urządzenie przystosowane do pracy w takich warunkach. Także wielkość zanieczyszczeń, które znajdują się w wodzie, ma bardzo duże znaczenie – od ich rozmiarów powinna zależeć średnica przelotu wirnika pompy.

Wybór złej pompy zanurzeniowej może skończyć się szybką koniecznością naprawy lub wymiany na bardziej odpowiedni sprzęt, dlatego warto zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi urządzenia, które chcemy kupić. Właściwie dobrana, dobrej jakości pompa będzie służyła bezawaryjnie przez lata.

Udostępnij artykuł

Budownictwo, chemia budowlana, materiały budowlane © 2019 All Rights Reserved