Porady budowlane

Jak wybrać odpowiednią pompę zanurzeniową?

Pompy zanurzeniowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność tłoczenia brudnej wody, ścieków lub deszczówki. Przy wyborze urządzenia tego typu należy uwzględnić przede wszystkim rodzaj zanieczyszczeń, które znajdują się w wodzie. Przed zakupem konkretnego produktu warto zapoznać się dokładnie z instrukcją użytkowania i sprawdzić, czy pompa spełnia nasze wymagania.

Producenci często dzielą pompy na dwa rodzaje – pompy do brudnej wody i do ścieków. Te rozróżnienie jest bardzo istotne, dlatego warto wiedzieć, co dokładnie oznacza. Pompy do wody brudnej mogą być wykorzystywane do zużytej wody pochodzącej z umywalek, zmywarek, wanien i podobnych źródeł. Pompy do ścieków używane są do wody zawierającej fekalia. Znajdują zastosowanie w domach, w których pralnie, łazienki i tego typu pomieszczenia położone są poniżej poziomu kanalizacji i ścieki muszą być wtłaczane na wysokość kanału ściekowego.

Przy wyborze pompy należy również brać pod uwagę obecność w wodzie takich zanieczyszczeń jak części włókniste, tłuszcz i piasek. Tłuszcz jest na tyle niebezpieczny dla sprawnego funkcjonowania pompy, że w przypadku dużego stężenia stosowane są różne metody oczyszczania, np. specjalne separatory umieszczone przed pompą. Równie niebezpieczny jest piasek. Jeśli wiemy, że znajdzie się on w wodzie, powinniśmy wybrać pompę z wirnikiem wykonanym ze specjalnych, bardziej trwałych materiałów, które nie ulegną tak szybko zniszczeniu. Kolejnym ważnym czynnikiem jest temperatura ścieków. Jeśli przekracza 40ºC, należy to uwzględnić i wybrać specjalne urządzenie przystosowane do pracy w takich warunkach. Także wielkość zanieczyszczeń, które znajdują się w wodzie, ma bardzo duże znaczenie – od ich rozmiarów powinna zależeć średnica przelotu wirnika pompy.

Wybór złej pompy zanurzeniowej może skończyć się szybką koniecznością naprawy lub wymiany na bardziej odpowiedni sprzęt, dlatego warto zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi urządzenia, które chcemy kupić. Właściwie dobrana, dobrej jakości pompa będzie służyła bezawaryjnie przez lata.

Jak wybrać odpowiednią pompę zanurzeniową?
Do góry