Domy

Domy z bali – ekologiczne i wytrzymałe.

Foto: www.tooba.pl

Foto: www.tooba.pl

Jeśli ktoś chce zamieszkać w domu o naprawdę niepowtarzalnym klimacie, powinien pomyśleć o budowie domu z bali. Zastosowany w tym przypadku materiał – drewno – zapewni przytulną atmosferę, nie do odtworzenia w tradycyjnym, murowanym budynku.

Realizacja domu z bali stanowi marzenie wielu inwestorów. Wyjątkowy klimat, unoszący się w powietrzu zapach drewna, ciepło – te zalety niewątpliwe są w cenie. Projekty domów z bali drewnianych cieszą się więc nieustannym zainteresowaniem, a budynki realizowane według tychże planów pojawiają się na tle różnych, nie tylko górskich, krajobrazów.

Drewno jest naturalnym surowcem, który znajduje wszechstronne zastosowanie. Jako materiał ekologiczny, odnawialny, a jednocześnie trwały i wytrzymały, jest szeroko doceniane. Jego parametry izolacyjne, funkcjonalność oraz łatwość obróbki to dodatkowe atuty nie do przecenienia, decydujące o ponadczasowości drewna. Ponadto materiał ten może zostać pokryty różnego rodzaju powłokami, dzięki czemu jego właściwości zostają zwiększone.

Znając zalety tego naturalnego materiału budowlanego, jeszcze łatwiej jest docenić walory domów z bali. Skoro materiał, z którego powstał budynek jest ekologiczny, to nie może dziwić, że wewnątrz panuje mikroklimat, wyjątkowo pozytywnie wpływający na zdrowie domowników. Drewno wzmacnia system immunologiczny człowieka, a przebywanie wśród drewnianych, oddychających ścian jest polecane nawet alergikom. Budując dom z bali można mieć pewność, że jego ściany będą utrzymywać wilgotność na stałym, najkorzystniejszym dla jego mieszkańców, poziomie.

Wspomniane już parametry izolacyjne drewna sprawiają, że materiał ten nie tylko idealnie utrzymuje ciepło (zachowując ciepło zimą, a latem utrzymując chłód wnętrz), ale także jest doskonałym izolatorem elektrycznym i akustycznym oraz z łatwością dostosowuje się do zmian powstałych na skutek pracy elementów budynku. Domy z bali jednocześnie należą do bardzo trwałych konstrukcji, z powodzeniem służących wielu kolejnym pokoleniom. Sprawdzają się w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach, charakterystycznych dla surowych stref klimatycznych Rosji, Finlandii czy Kanady.

Źródło: www.tooba.pl

Do góry