Beton

5 kroków ku wytrzymałej posadzce betonowej

Posadzka betonowa bez względu na to czy eksploatowana jest w garażu, czy w warsztacie często ulega zabrudzeniom, a także narażona jest na zniszczenia mechaniczne oraz nasiąkanie cieczami. Aby ją zabezpieczyć przed negatywnym działaniem tego typu czynników i poprawić jej właściwości dekoracyjne, stosuje się bardzo często malowanie farbami do posadzek.

Najbardziej powszechnym materiałem stosowanym do wykonywania podłóg jest beton. Niezabezpieczony jest jednak narażony na szybką degradację w wyniku ruch pieszego, kołowego, uszkodzeń mechanicznych lub chemicznych. Zjawiska te w znaczny sposób utrudniają utrzymanie czystości, a co za tym idzie obniżają komfort i bezpieczeństwo pracy – Charakterystyka i miejsce zastosowania betonu wymaga odpowiedniego zabezpieczenia jego powierzchni materiałami ochronnymi, do których należą m.in. farby do posadzek – mówi Janusz Kornaś, ekspert marki HARDFLOOR. Prace w tym zakresie można przeprowadzić samodzielnie, zwracając uwagę na zachowanie poniższych zasad.

Foto: Hardfloor

Foto: Hardfloor

1)   Wybierz odpowiednią farbę

Bogactwo rozwiązań, które spotkasz w sklepach budowlanych zmusza do podjęcia decyzji o zakupie możliwe najlepszej farby. Pamiętaj więc, że tylko produkt o wysokiej wytrzymałości na działanie czynników zewnętrznych może zagwarantować długotrwałe zabezpieczenie posadzki. Musi on zatem wykazywać odporność na ścieranie, zarysowania oraz uderzenia, a także tworzyć jednolitą, pozbawioną fug, szczelną powłokę nieprzepuszczalną dla wody i innych cieczy. Istotna jest także łatwość utrzymania podłogi w czystości, czyli szybkość i możliwość jej czyszczenia ogólnie dostępnymi środkami chemicznymi.

2)   Zadbaj o stan posadzki

Jeśli planujesz malować posadzkę betonową to nie zapomnij o wymaganych okresach dojrzewania betonu (ok. 3÷4 tygodnie w temperaturze bliskiej +20°C) oraz materiałów naprawczych. Przeanalizuj występowanie zarysowań, pęknięć i tzw. mleczka cementowego. Gdy stwierdzisz, że beton wykazuje te właściwości to przetrzyj powierzchnię szczotką drucianą, a następnie odpyl np. odkurzaczem. Jeśli zaś masz do czynienia z kilkuletnią posadzką to na pewno, któraś z tych cech występuje. – Aby efekt wizualny był zadowalający wymagane spadki powinny być ukształtowane w podłożu betonowym, natomiast wszystkie nierówności podłoża należy skuć lub zeszlifować, a ubytki uzupełnić np. mineralnymi zaprawami naprawczymi – radzi Kornaś. Sprawdź też czy powierzchnia posadzki jest wystarczająco czysta oraz sucha. Jeśli nie to wtedy najważniejszą częścią twojej pracy będzie jej odpowiednie oczyszczenie ze znajdujących się na niej zabrudzeń. Wykonaj je za pomocą ścierki namoczonej w rozpuszczalniku lub w wodzie z detergentem, a następnie pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

3)   Pamiętaj o warunkach panujących podczas nakładania

Aby wybrany materiał właściwie przylegał do podłoża, musisz go aplikować w odpowiednich warunkach. Temperatura podłoża i otoczenia podczas nanoszenia powinna wynosić minimum +10°C, natomiast temperatura maksymalna +30°C. Zwróć uwagę również na wilgotność powietrza, która wpływa na proces utwardzania materiału oraz nie zapomnij o prawidłowej wentylacji pomieszczenia, co zagwarantuje ci bezpieczeństwo pracy.

4)   Wykonaj pierwszą warstwę

Przed malowaniem przygotuj materiał według instrukcji oraz zapisów znajdujących się w Karcie Technicznej dołączonej do opakowania produktu, ponieważ złe wymieszanie może spowodować wystąpienie nieutwardzonych miejsc, przebarwień oraz innych wad powłoki. Następnie otrzymany materiał nałóż na właściwie przygotowane podłoże. Rozprowadź go równomiernie wałkiem lub pędzlem, aż do uzyskania jednolitej, ciągłej powłoki o żądanej grubości. – Należy pamiętać o tym, aby nie nakładać jednorazowo zbyt grubej warstwy i unikać powstawania zastoisk materiału, ponieważ może to skutkować zablokowaniem rozpuszczalnika i uniemożliwić właściwe utwardzenie materiału – przypomina Kornaś.

5)   Powtórz malowanie

Uzyskasz powłokę o wymaganych parametrach, jeśli powtórzysz nakładanie preparatu. Przy czym nałożenie kolejnej warstwy  możesz rozpocząć po związaniu poprzedniej, czyli po upływie około 24 godzin przy temperaturze powietrza wynoszącej około +20°C. Nałóż ją zgodnie z zasadami wspomnianymi powyżej. Tak wykonaną powłokę należy zostawić do pełnego utwardzenia, co następuje po przynajmniej 4 dniach . Czas ten uzależniony jest także pozostałych wcześniej wspomnianych warunków aplikacji.

Więcej na ten temat przeczytają Państwo: www.hardfloor.pl

Do góry